Tere kauplejad!
Pühapäeval, 7. mail valiti Prantsusmaa uueks presidendiks Emmanuel Macron, kes on Prantsusmaa läbi aegade noorim president pärast Napoleon Bonaparte. Eelmises artiklis mainisin, et tõenäoliselt osutub Macron lõpuks valituks ning seekord nii ka läks. Telegraph andmetel pooldasid enne teist valimisvooru ca 2/3 hääletajatest Macroni, mis tagas tsentristile tugeva eelise teekonnal Elysee paleesse, kellest veel 3 aastat tagasi teati vähe.
Allikas: Telegraph.co.uk
Liberaalne Euroopa võib Prantsusmaa uuest presidendist tunda kergendust, kuna Macron oli ka Brüsseli eelistus, kes rõhutas pidevalt Euroopa Liidu ja Prantsusmaa lähedaste suhete olulisust. Vastaskandidaat Le Pen seevastu soovis, et Prantsusmaa lahkuks Euroopa Liidust. Macron esitles end kui natsionalismi vastast ja avatud Prantsusmaa sõpra, kes peab kõige olulisemateks valdkondadest turvalisust, majandust ning sotsiaalseid huve. Kõiki neid väärtusi ta soovib kaitsta, kuid teha seda avatud maailmas.
Kes on Emmanuel Macron?
Sündis Amiens-is, õppis filosoofiat Paris Nanterre ülikoolis, omandas magistrikraadi avalikes suhetes ning lõpeteas École nationale d'administration (ENA) aastal 2004. Seejärel asus ta tööle sõltumatus finantskonsultatsioonide ja –järelevalve asutuses Inspectorate General of Finances (IGF) ning pärast seda sai temast investeerimispankur ettevõttes Rothschild & Cie Banque. (2)
Ministrina otsustas ta kaotada mõned regulatiivsed piirangud teatud tööstussektoritele ning lubas poodidel olla pühapäeviti kauem avatud.
Pärast valimisvõitu olid tema paljude õnnitlejate seas ka USA president Donald Trump ja USA eelmiste presidendivalimiste kandidaat Hillary Clinton.
Allikas: Twitter
Allikas: Twitter
Allikas: Financial times
Vastavalt Prantsusmaa siseministeeriumi andmetel, oli Macronil kõige suurem toetus Pariisis, Lyonis ja Marseille`is.
Ees seisavad rasked katsumused
Värsket presidenti ootavad ees tõsised katsumused. Alates 2015 aasta jaanuarist on Prantsusmaal Jihaadi rünnakute tagajärjel hukkunud rohkem kui 230 inimest, mis valdav enamus on korraldatud Islami võitlejate poolt. Ilma varasema kogemuseta tuleb Macron-il kiiresti hakata tegutsema ning näidata terroristlikele rühmitustele oma võimu ja haaret.
Macron näeb võimalust ka Prantsusmaa ja Saksamaa vaheliste suhete tugevdamiseks, mis paneks aluse ka uuele ja tugevamale Euroopa Liidule, mis tuleks kindlasti kasuks pärast Brexit`it ja jätkuvat migratsioonikriisi.
Esimeste kuude jooksul plaanib Macron külastada mitmeid Euroopa suurlinnu, et aidata kokku panna Euroopa 5 järgneva aasta eelarve ning arendada Euroopa kaitsevõimekust läbi erinevate programmide ja tegevuste.
Macron on öelnud, et tema jätkaks tööturu regulatsioonide vähendamist, mida on varasemalt välja toodud kui üht peamisi Prantsusmaa 10%-lise töötuse määra põhjuseid. Macron mängis olulist rolli ka majandusreformide sisse viimisel eelmise Prantsusmaa presidendi Francois Hollande alluvuses ning samuti oli ta olnud üks võtmetegelane Euroopa Liidu jagatud eelarve ja investeeringute süsteemi juurutamisel.
Mõju finantsturgudele
Reedel liikusid Euroopa aktsiaturud esmalt tõusvas joones hinnastades sisse Macroni eeldatavat võitu Le Peni üle. Selline liikumine oli ootuspärane, kuna paljud investorid uskusid Macroni võitu. Valimiste eelsetel nädalatel kerkisid piirkondlikud indeksid kokku ca 4%.
Minu hinnangul on pikemas perspektiivis Macroni võidul positiivne mõju Euroopa äridele, kuid ma ei nimetaks seda murranguliseks sündmuseks. Vähemalt on 'Frexit'-i hirm ja järjekordne löök eurotsoonile selleks korraks möödas.
CAC40
CAC40 liikus viimase üheksa aasta kõrgemaile tasemele. Suurettevõtete indeks liikus rekordkõrgusele tasemeni 5475. Kuna Macroni võit oli hindadesse juba sisse arvestatud, võib oodata CAC40 indeksi mõningast taandumist POC piirkonda. Hinnaindeksi taandumisel peaksid kauplejad pöörama olulist tähelepanu POC (5191-5260) ja POC2 (5094-5142) piirkondadele, kust on näha varasemaid olulisi sulgemispunkte. Hinnapõrge nendest piirkondadest võib viia uue tipu moodustamiseni tasemel 5520.
DAX30
Macroni võit oli võit ka Euroopa aktsiatele ja eurole. Põhiliselt saime näha DAX30 indeksi +3.3% hinnahüpet pärast Macroni esimese vooru võitu. Selles hoolimata tuleb Macroni võitu vaadelda positiivsena aktsiatele keskpikas perspektiivis, aga samuti peab olema ettevaatlik varasemalt toimunud hinnaliikumiste osas, kuna valimiste mõju on turgudele juba sisse arvestatud. Keskmine PE suhtarv DAX30 indeksil kõigub 22 lähedal, mis tähendab seda, et mingi hetk võib negatiivne uudis kaasa tuua tugevat volatiilsust ning hinnalangust.
Kui inflatsioon Euroopas kasvab, siis vaatamata sellele võime veel paar aastat näha Euroopa aktsiaturgude hinnatõusu. Sellest hoolimata peame vaatama lühikesest perspektiivist keskpika perspektiivini ning ajalugu vaadates on keskmised DAX30 tootlused maist septembrini olnud negatiivsed (1). Nagu öeldakse - "Sell in May and Go Away!". Selle põhjal võib järgmiste kuude jooksul otsida DAX30 tagasilöökide kauplemisvõimalusi, kuid inflatsiooni tõustes tuleks pikemas perioodis valmis olla indeksi tõusutrendi jätkumiseks.
Usun, et järgmiste kuude jooksul võib kiirete hinnatõusude esinedes leida häid võimalusi lühikesteks positsioonideks, kus tehingumahud peavad olema riskijuhtimise reeglitega kooskõlas. Lisaks võib järgnevatel päevadel teatud piirkondadest otsida pikkade positsioonide võimalusi:
12,600pts – Tugev ümmargune toetustase - Nädalane L4 Camarilla toetustase
12,500pts - Tugev ümmargune toetustase
12,428pts - Nädalane Camarilla L5 toetustase / EMA89 confluence
12,388pts – Tõusev tehingukorralduste blokk H4 graafikul
12,300pts - Tugev ümmargune toetustase
12,239pts – 50 perioodi EMA päevasel graafikul EUR/USD
Sarnaselt aktsiaturgudele on EUR/USD kurss juba hinnaliikumisse sisse arvestatud ning võime näha tagasitõmbumist ja potentsiaalset „gap-i", kui hinnatõus jätkub. Hinnalangus tasemeni 1.0930 on tõenäoline signaal sügavamaks hinnalanguseks tasemeni 1.0870. Tõusutrend on otsustavalt murdunud siis, kui valuutapaari hinnaliikumine langeb madalamale tasemest 1.0820. Keskpikas perspektiivis võib EUR/USD testida taset 1.1100, kus asetseb H4 graafikul Camarilla tase.
Kui mingil põhjusel euro peaks kokku kukkuma ning Euroopa Liit lagunema, ootaksin ma kõigele lisaks ka enneolematuid sotsiaalseid rahutusi ennenägematus mahus. Tasub meeles pidada ka seda, et valijad kipuvad ametis olevat presidenti süüdistama kõiges, mis on valesti. Isegi, kui see oli aktuaalne ennem tema võimuletulekut. Kui see peaks juhtuma, näen ma palju rahutusi ja süüdistusi ka Macroni suunas. Kokkuvõtteks kaldun arvama, et ees on rasked ajad, millega kaasneb palju volatiilsust.
Meile kui kauplejatele loob see ainult uusi võimalusi tehingute planeerimiseks!
Tervitades ja ohutut kauplemist soovides,
Nenad
Allikas: https://admiralmarkets.com/analytics/technical-analysis/eur-usd-1-0930-1-0950-is-point-of-confluence © Admiral Markets